Facebook

Přidejte se k nám na Facebooku. ZDE

YouTube

Sledujte videa Lamed waw na YouTube. ZDE

Kdo je online

Momentálně je online 0 uživatelů a 0 hostů.

Noční Šema

 Krijat Šema al ha-mita

Pro ty , kdo chtějí před usnutím společně vyslovit slova "Krijat šema al ha-mita" - namluvili jsme kompletní texty jak aškenaz, tak i sefarad. (Přesto je vnímejte spíše jako melamedskou pomůcku). Není totiž nad Vaši vlastní *kawanu :o) Sefarad verze je zpracována jako vide i s částečným českým překladem (titulky). Aškenaz je jen k audio k meditaci a k poslechu samotného heb. textu.

sefarad:Kořenem ukládání ke spánku je  vždy pasáž "ha-mapil" (ty jenž uvodíš spánek), její sefarad verze je více meditativní, více klade důraz na smíření a odpuštění, sobě, druhým, zklidnění a respekt vůči gilgulu. Proto také *sfaradim zahrnují do večerního *krijat i viduj; Ten v aškenaz verzi nenajdete.
Pozn.: přijetí tzv. "čtyř smrtí" (tedy ortelů, které kdysi vynášel Bejt din) je rovněž kontemplativní a navýsost symbolické, ani toto "přijetí" v aškenaz verzi nenacházíme - nicméně i aškenaz varianta má množství nádherných detailů ...   video  sefarad verze najdete přímo na této stránce - níže (9:32)

aškenaz: Jak jsme si již stačili říci, sefarad verze je více meditativní, více klade důraz na smíření a odpuštění, sobě, druhým, zklidnění a respekt vůči gilgulu. Proto také *sfaradim zahrnují do večerního *krijat i viduj; Ten v aškenaz verzi nenajdete.
Nicméně vše je vyváženo nádhernou "andělskou" modlitbou v závěru aškenaz verze - *Be šem Adonaj Elokaj Jisroel ... Michael, Gavriel, Uriel a Rafael ...
Krijat šema (text - aškenaz) - *audi 12:30 

andělská meditace: je potom (prozatím) posledním videem k tématu, které opět najdete přímo na této stránce - níže (3:52)

cheder: V chederu (učebně) se dozvídáme vždy několik slov o smyslu, symbolice a někdy i kabale pojednávaného tématu.  K čemu je vlasntě Noční šema, co nám reprezentuje a jak k němu přistupovat po žebříku sefirot, se dozvíte z posledního videa na této stránce.

 

Krijat šema sefarad:

 

Andělská meditace:

 

Cheder: 

Přihlášení

Vyučující

Achab Haidler

Vyučující  je online v průběhu týdne a odpovídá na vaše dotazy přímo pod výukovými videi.

Profil na Wikipedia zde: 
wiki/Achab_Haidler

Oficiální Facebook
profil zde: /achab.haidler

 

LAMED WAW
oficiální profil
lamedwaw.org/613/
users/achab

 

CHEWRA

V Čechách a na Moravě můžete najít kolem 340 židovských hřbitovů. Ne všechny si zaslouží název „pohřebiště“, nezřídka by se spíš hodilo slovo skládka, ruiny, zbytky… Všechny však mají své kouzlo, své příběhy, svoji symboliku a samozřejmě i svůj obsah nejcennější – ostatky bytostí, jež odpočívají v prachu pod náhrobními kameny…

CHEWRA.com
BBC NEWS UK