Kašrut, rituální nečistota - rozcestník

Většinou se ví, že židi nejedí vepřové. Leckdo se domnívá, že tento požadavek reprezentuje tu tzv. "košer" stravu. Ale kašrut /košer pochází z kořene (kašar), což znamená ovšem "svázat, zavázat, spojit něco závazně" - co všechno se s čím pojí, a hlavně, jak je to logické a přímo stanovené v bibli - to, prosím, posuďte ve velice letmých, spíš jen takových úvodních promluvách, které vás mohou inspirovat k dalšímu - hlubšímu studiu.
       
P.s. - své dotazy, prosím, směřujte na Fórum anebo na mejl: j.achab@volny.cz - Děkujeme.
  1. Část 01 – "Nečistý vám bude..." - jak vlastně správně pochopit to, co je tzv. rituální nečistota. Proč je to slůvko zavádějící a jak jednoduché ve skutečnosti je být i jako nežid rituálně "nečistý" ....      you-tube      (facebook)

  2. Část 02 – "Kašrut 01" Co to vůbec Vznešeného (budiž pocvhálen) napadlo, montovat se nám taky do jídelníčku. Proč je ovce k jídlu, ale "plody moře" a kotleta nejsou? Je to jen výmysl příliš opatrných rabínů ?      you-tube      (facebook)

  3. Část 03 – "Odkrvení" Kdejaký nácek a nezřídka i enviromentalista osočují židy z "krutého" způsobu porážky dobytka. Někdo tvrdí, že je příliš krvavá, že náš "evropský" způsob porážky je jaksi humánnější. Má ale Evropa vždy a ve všem pravdu? Neservíruje nám Tesco náhodou mršiny ??      you-tube      (facebook)

  4. Část 04 – Milchig a flajšig ... Co to židy vede, že si nedají ani svíčkovou ani slepici na paprice? you-tube      (facebook)

  5. Část 05 – Až na (kostní) dřeň ... Takový mini-midraš you-tube      (facebook)

Lamedwaw 2007